Untitled-1

وب سایت معتبر پاپیولار ساینس ( popular science ) به نقل از واشینگتن پست ، دیروز در مطلبی اینگونه تیر زده بود : امروز سیاست تنها موضوع داغ در ایران نیست ! اشاره به توافق هسته ای ایران با غرب

بر اساس گزارش این وب سایت ، بسیاری از مناطق ایران و خاورمیانه در روزهای اخیر گرمای بی سابقه ای را تجربه کرده اند.در این گزارش آمده است که دیروز ۹ مرداد ۹۴ ، بندر ماهشهر ( یکی از شهر های جنوبی ایران واقع در استان خوزستان ) دمای هوای ۷۳ درجه سانتیگراد یا دقیقا ۱۶۵ درجه فارنهایت را تجربه کرده که پس از دمای ۱۷۸ درجه‌ی فارنهایتی (۸۱ درجه سلسیوس) که بیش از ۱۰ سال پیش در عربستان صعودی ثبت شده بود، دومین دمای بالای تاریخ است

۱۶۵ درجه‌ی فارنهایت بیشتر شبیه درجه‌ای است که برای فر خود در آشپزخانه تنظیم می‌کنید؛ طوری که سازمان غذای امریکا دقیقا این درجه را برای خوب پخته شدن و سالم ماندن انواع غذا پیشنهاد می‌کند. با این حال، ۱۶۵ درجه‌ی فارنهایت یا همان ۷۳ درجه سلسیوس، دمای هوای امروز بندر ماهشهر بود.

نمایه‌ی گرمای امروز در بندر ماهشر ۱۶۵ درجه فارنهایت (حدود ۷۳ درجه سلسیوس) بود. نمایه‌ی گرما یا Heat Index با محاسبه‌ی میزان دما و هم‌چنین رطوبت به‌دست می‌آید. میزان گرما ۱۱۵ درجه فارنهایت (۴۶ درجه سلسیوس) بود و میزان رطوبت هم روی ۹۰ درجه قرار داشت. این عدد غیرمعمول است و میزان رطوبت بسیار بالایی را در هوا نشان می‌دهد.

افراد هم‌چنین به‌دلیل وجود رطوبت بالای هوا، میزان گرما را بسیار بیشتر احساس می‌کنند، چون رطوبت هوا از بخار شدن عرق جلوگیری می‌کند. در نتیجه عمل تعریق نمی‌تواند به خنک شدن بدن کمکی کند.

سازمان ملی آب و هوای امریکا می‌گوید که نمایه‌ی گرمای بالای ۱۲۵ درجه (۵۱ درجه سلسیوس)، امکان سکته ناشی از گرما را در افراد بسیار بالا می‌برد. چند وقت پیش هم در پاکستان، موج گرما باعث مرگ ۱۲۰۰ نفر شده بود.

گذشته از مناطق جنوبی کشور ، تقریبا تمام نقاط ایران با افزایش بی سابقه دمای هوا را تجربه می کنند که این موضوع در شهر های بزرگ و پرترافیک نظیر تهران بسیار بسیار عذاب آور شده است.

پیش بینی می‌شود دمای هوای خاورمیانه در چند روز آینده همین‌طور بالا بماند !

 

 

۱۵۰۷۳۱۱۱۳۱۲۸_busheher_464x261_google