fire-fox-bug

پنجشنبه گذشته شرکت موزیلا یک بسته امنیتی را پس از کشف یک حفره خطرناک در مرورگر فایرفاکس منتشر کرد. این حفره امنیتی از طریق یک آگهی تبلیغاتی که در یکی از سایت های خبری روسیه منتشر شده است، می تواند سیستم کاربران را به خطر بیاندازد و فایل های آنها را از روی سیستم بردارد و در سرورها آپلود کند. به نظر می رسد این آسیب پذیری تنها بر روی نمایش دهنده فایل های پی دی اف در فایرفاکس و کدهای رایج جاوا اسکریپت تاثیر می گذارد. خوشبختانه فایل ها و اطلاعات شخصی کاربران مورد حمله قرار نمی گیرند و می توان گفت این آسیب پذیری، تنها فایل های توسعه دهندگان را هک خواهد کرد. همچنین این تهدید امنیتی در ویندوز، به طور خاص به دنبال فایل های پیکربندی FTP می گردد
هر روزه که کاربران به جستجو در اینترنت می پردازند و یا از ادوب فلش و محصولات متنوع دیگر استفاده می کنند، باید منتظر آسیب پذیری ها و حملات جدیدی که به سراغشان خواهند آمد باشند. حتی سیستم عامل مک نیز که مدتها در جایگاه امن ترین سیستم عامل قرار گرفته بود، کاملاً مطمین و امن نیست. نرم افزارها ناقص هستند و هکرها به راحتی می توانند از نقاط ضعف نرم افزاری برای ورود به آنها و تخریب امنیتی استفاده کنند. کاربران تنها می توانند امیدوار باشند که فروشندگان، راه حل های رفع نقایص نرم افزاری را هر چه سریعتر پیدا کنند و در اختیار عموم قرار دهند. خوشبختانه موزیلا توانسته به سرعت این کار را انجام دهد. آخرین نسخه فایرفاکس همراه با یک رفع نقص امنیتی به بازار عرضه شده و موزیلا تاکید کرده که کاربران هر چه سریعتر بروزرسانی مرورگر خود را انجام دهند و با ارتقاء به نسخه ۳۹.۰.۳، این حفره امنیتی را بپوشانند.

برای دریافت آخرین بروزرسانی فایرفاکس، از طریق نوار منو و یا دکمه فایرفاکس که در گوشه بالا و سمت چپ قرار گرفته است می توانید منوی Help را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. سپس روی دکمه setting فایرفاکس کلیک کرده و اگر هنوز از نسخه قبلی استفاده می کنید، باید گزینه “Update to 39.0.3 را در صفحه خود ببینید. با کلیک کردن روی این گزینه، فایرفاکس به صورت خودکار به نسخه جدید و امن ارتقاء می یابد و از شما درخواست می کند که سیستم را ریستارت کنید.

این آسیب پذیری هم ویندوز و هم لینوکس را تحت تاثیر قرار می دهد اما از آنجا که نمایش گر فایل های پی دی اف در نسخه اندرویدی فایرفاکس وجود ندارد، نمی تواند اپلیکیشن موبایلی این مرورگر را مورد حمله قرار دهد. هنوز خبری از مورد حمله قرار گرفتن مک منتشر نشده اما موزیلا اعلام کرده که اگر هکرها بخواهند سیستم عامل OS X را مورد حمله قرار دهند، اپل نیز نمی تواند در برابر آنان مقاومت کند. افرادی که از نرم افزارهای حذف تبلیغات استفاده می کنند در برابر این نقص امنیتی در امان خواهند بود اما امنیت کامل این افراد نیز به نوع برنامه و فیلترهای مورد استفاده آنها مرتبط است.